Strona domowa    |    Gabinet    |    Zakres Usług    |   Badania    |      Zabiegi    |   Cennik     

 
   
 
 

Kriochirurgia (krioterapia) - uznana procedura leczenia wykorzystująca niskie temperatury do niszczenia tkanek zmienionych chorobowo np. nadżerki szyjki macicy.

Nadżerka części pochwowej szyjki macicy jest częstym schorzeniem spotykanym u kobiet. Zmiana ta nie jest traktowana jako stan przedrakowy, ale nie leczona może doprowadzić do tego procesu.

Zabieg wykonuje się po skończonej miesiączce i powinien być poprzedzony badaniem cytologicznym i kolposkopowym. Prawidłowo przeprowadzone mrożenie jest bezbolesne, po zagojeniu nie pozostawia blizn. Zabieg obejmujący dwukrotne mrożenie trwa około 10 do 15minut. Pacjentka przez cały okres gojenia ( 2 do 6 tygodni ) musi powstrzymywać się od współżycia oraz przestrzegać zasad higieny osobistej. W czasie pierwszych 14 dni po zabiegu procesowi gojenia towarzyszą obfite, wodniste upławy. Badanie kontrolne zalecane jest po okresie 6 tygodni.

Gabinet wyposażony jest w aparat kriochirurgiczny Cryo-S z zestawem 10 różnego kształtu sond ginekologicznych w tym sondy natryskowej pozwalających usunąć każdego rodzaju nadżerkę bez względu na wielkość i kształt, a także zmian w kanale szyjki macicy.

Dzięki kolposkopii każda pacjentka może zobaczyć własną nadżerkę przed mrożeniem oraz ocenić efekt zabiegu krioterapii po okresie gojenia.

Zalety kriochirurgii:

  • na tarczy szyjki macicy zabieg całkowicie bezbolesny
  • metoda nie zaburza funkcji rozrodczych (blizna w większości przypadków niewidoczna) - możliwość stosowania u nieródek.
  • w czasie gojenia się i demarkacji istniejący opatrunek biologiczny uniemożliwia wszczepienie endometrium (zapobieganie endometriozie!). Nie ma ryzyka obfitych krwawień.
  • brak zapachu palonych tkanek i mgły zawierającej nie zniszczone bakterie i wirusy (np. HPV).

Wkładki antykoncepcyjne - "spirale"  

Wkładki wewnątrzmaciczne są  wygodną , bezpieczną i szeroko stosowaną  na całym świecie metodą antykoncepcyjną. Ze względu na technikę umieszczania wkladki polecane są głównie u kobiet, które rodziły. Przed zabiegiem należy przejść dokładne badanie ginekologiczne i USG wykluczające przeciwskazania do tej metody antykoncepcyjnej. Na szyjce macicy nie powinno być nadżerki ani stanów zapalnych szyjki  i pochwy. Ważne jest prawidłowe dobranie wielkości i kształtu wkładki do budowy macicy.

Wprowadzenie wkładki do jamy macicy jest prawie bezbolesne. Najlepiej wykonać to w trakcie lub tuż po skończeniu krwawienia miesięcznego. Tydzień po jej założeniu kobieta powinna zgłosic się do kontroli. Jeśli nie stwierdza sie żadnych nieprawidłowości na następną wizytę należy przyjść po miesiącu, a kolejne badania wykonywać po 3-6 miesiącach.

W zależności od budowy i kształtu rekomendowany czas działania wkładek wynosi od 3 do nawet 10 lat.

Każda pacjentka po zabiegu otrzymuje zdjęcia z USG dokumentujące prawidłowość założenia wkładki wewnątrzmacicznej.

Zastrzyki antykoncepcyjne

Dla niektórych kobiet, zwłaszcza karmiących piersią, dobrą metodą antykoncepcyjną są zastrzyki domięśniowe z Depo-Provery, którą podaje się raz na trzy miesiące. Jest to metoda relatywnie tania, wygodna i bardzo skuteczna. U kobiet miesiączkujących zastrzyk podaje się w czasie pierwszych 5 dni cyklu (w czasie miesiączki), u kobiet karmiących piersią po 6 tygodniach od porodu.

W gabinecie, po wykluczeniu przeciwskazań, istnieje mozliwość wykonania takiej iniekcji podczas normalnej wizyty u lekarza.

Szczepienia przeciwko HPV

Przyczyną raka szyjki macicy są określone, onkogenne typy wirusa brodawczaka ludzkiego (HPV). To bardzo rozpowszechniony wirus. Szacuje się, że ponad połowa dorosłych osób w pewnym momencie swego życia ulega zakażeniu HPV. Od chwili zakażenia do rozwoju raka inwazyjnego mija 5 do 10 lat. To bardzo dużo czasu, aby wykryć chorobę w stadium, w którym jest ona w pełni uleczalna. W Polsce spośród 4 tysięcy kobiet, które zapadają na raka szyjki macicy co roku, połowa umiera, ponieważ choroba zdiagnozowana jest zbyt późno. W diagnostyce tego zachorowania ważną rolę odgrywa cytologia, kolposkopia i badanie histopatologiczne tkanki pobranej z szyjki macicy. W profilaktyce najważniejszą rolę odgrywają szczepienia ochronne przeciwko wirusowi HPV . Zakażenie wirusem HPV typem 6 i 11 stanowi zagrożenie nie tylko dla kobiet ale także dla mężczyzn. To właśnie te wirusy odpowiedzialne są za pojawienie sie brodawek płciowych, tzw. kłykcin kończystych, na zewnętrznych narządach płciowych lub w okolicy odbytu kilka tygodni lub miesięcy po kontakcie seksualnym z osobą zakażoną. Leczenie bywa bolesne i długie. Ze względu na nawroty często musi byc potarzane.

W gabinecie, w każdej chwili, można zaszczepić się cztero walentną szczepionką SILGARD, która chroni przed rakiem szyjki macicy, stanami przedrakowymi sromu i pochwy oraz brodawkami płciowymi powodowanymi przez cztery najczęstrze typy HPV 6, 11, 16 i 18. W celu osiągnięcia pełnej ochrony, konieczne jest podanie trzech dawek szczepionki w odstępie 2 i 6 miesięcy.