Strona domowa    |    Gabinet    |    Zakres Usług    |   Badania    |      Zabiegi    |   Cennik     

 
   
 
 

 

 

Badania USG wykonywane są na jednym  z najlepszych aparatów USG firmy GE - Voluson 730 Pro z sondami 4D - brzuszną i dopochwową . Gabinet wyposażony jest w dodatkowe dwa monitory - dla pacjentki i dla osoby towarzyszącej, a także w nagrywarkę filmów DVD i termoprinter do robienia zdjęć.

USG 4D to nowoczesna metoda diagnostyczna pozwalająca  zobaczyć dziecko w obrazie trójwymiarowym w czasie rzeczywistym.

Możemy zobaczyć wygląd zewnętrzny dziecka: twarz, kończyny, tułów, płeć.

Badanie to daje mozliwość stwierdzenia niektórych wad rozwojowych.

Najlepszy okres do wykonania takiego badania to okres pomiędzy 20 - 28 tyg. ciąży.

Polskie Towarzystwo Ginekologiczne rekomenduje wykonanie przynajmniej  trzech badań ultrasonograficznych w ciąży:

 1. pomiędzy 11 a 14 tygodniem ciąży ( nazywane często genetycznym )

 2. pomiędzy 18 a 22 tygodniem ciąży ( nazywane połówkowym )

 3. praz pomiędzy 30 a 35 tygodniem ciąży.

Bardzo często wykonuje się dodatkowe dwa badania :

 - wczesnej ciąży - do 10 tygodnia ciąży

 - i w okolicy terminu porodu lub po terminie porodu tzn. 38 - 42  tydzień.

Przykładowe zdjęcia

 

oraz filmiki

                         

Kolposkopia

Gabinet wyposażony jest w nowoczesny widoekolposkop VC-102 oraz program do rejestracji i archwizacji badań kolposkopowych IRIS

Kolposkopia to bezinwazyjna metoda badania  pozwalająca na  ocenę stanu części pochwowej szyjki macicy , pochwy i sromu  przy pomocy urządzenia optycznego nazywanego kolposkopem.

Kolposkopy wyposażone w tor wizyjny i monitor nazywane są  wideokolposkopami.

Badanie polega na oglądaniu powierzchni wspomnianych narządów w dobrym oświetleniu, w powiększeniu 5 do 50 x z użyciem filtrów świetlnych i prób kontrastowych (najczęściej z kwasem octowym i  płynem Lugola)

Kolposkopia ułatwia rozpoznawanie różnych chorób szyjki macicy, pochwy i sromu, ale najczęściej wykorzystywana jest do wczesnego wykrycia raka szyjki macicy (razem z cytologią i badaniem hist-pat).

Badanie można wykonać  każdego dnia po zakończeniu miesiączki, nie powinno się wcześniej współżyć, ani zakładać leków dopochwowych.

Kardiotokografia - KTG

Badanie  KTG polega na jednoczasowym zapisie na taśmie papierowej akcji serca płodu i czynności skurczowej mięśnia macicy.

Przed rozpoczęciem porodu, czyli przed wystąpieniem skurczów macicy, wykonuje się test niestresowy - NST , w którym dodatkowo zapisuje się ruchy płodu odczuwane przez pacjentkę.

Pozwala to na wczesne wykrycie stanów zagrożenia życia płodu związane najczęściej z ostrym lub przewlekłym niedotlenieniem, arytmią serca płodu, infekcją wewnątrzmaciczną i innymi chorobami.

Badanie trwa 20 do 30 minut , nie wiąże się z żadnym ryzykiem dla matki i płodu. Może być wykonywane wielokrotnie , w każdym okresie ciąży i nie musi byc poprzedzone specjalnym przygotowaniem lub badaniami.